نیاز، مادر نوآوری است

نیاز، مادر نوآوری است

156934489

مجید دهبیدی پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: زمانی که چالش و مسئله در کشور زیاد می‌شود، فرصتی برای ایجاد کسب و کار است.

وی ادامه داد: چالش‌های فضای کسب و کار بسیاری از استارتاپ‌ها و شرکت‌ها را دچار مساله می‌کند و بسیاری از این چالش ها جزو مواردی است که می‌توانیم روی آن‌ها ایده پردازی کرده و تبدیل به سولوشن (چاره سازی) کنیم تا از آن ایجاد ارزش کنیم.

رئیس پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه تحریم فضای بسیار خوبی برای توسعه و ارتقا توان ساخت داخل ایجاد کرده است، اظهار داشت: حجم بسیار زیادی از قطعه سازی مورد نیاز کشور به دلیل تحریم ها در داخل خود کشور ساخته می‌شود و می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم.

وی افزود: بنابراین با اینکه فضای کسب و کار کشور ما مساعد و مناسب نیست؛ مسائل بسیار زیادی برای حل کردن داریم که در ابتدا باید این مسائل شناسایی و تبدیل به ارزش شود.

دهبیدی پور ادامه داد: ما در فضای دانشگاه ابزارها و نهادهایی را برای ارائه ایده های نوپا ایجاد کرده‌ایم تا ایده‌های برتر را شناسایی کنیم.

رییس پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف توضیح داد: در شتابدهنده دانشگاه فضای کار اشتراکی را در اختیار نوآوران قرار می‌دهیم تا ایده‌های خود را بپرورانند و زمانی که تبدیل به شرکت می‌شوند در فضای مرکز رشد ما مستقر و از خدمات مرکز رشد استفاده می‌کنند. اگر این شرکت ها بزرگتر و پایدارتر شوند به عضویت پارک در می‌آیند و در فضای اطراف دانشگاه مستقر می شوند.

در دانشگاه شریف افراد از نقطه ایده پردازی و شرکت در رویداد فعالیت خود را آغاز کرده و تا تبدیل شدن به کسب و کارهای بزرگ کار خود را ادامه می‌دهند.

وی در خصوص روند اکوسیستم نوآوری کشور گفت: علی رغم تمام سختی ها، تمام رویدادها در اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری کشور مثبت است.

به گزارش ایرنا، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در هنگام تأسیس در برنامه کاری و چشم­‌انداز بر آن تاکید داشته است یک پارک دانشگاهی است که هدف اصلی آن، فراهم کردن شرایط لازم برای توانمندسازی و بروز استعداد و شایستگی دانشگاهیان است تا بتوانند در جهت ایجاد و پایدارسازی کسب‌وکارهای فناورانه و ارزش‌آفرینی در راستای حل مسائل جامعه گام بردارند. بنابراین، این پارک با سایر پارک‌ها (پارک‌های استانی) بسیار متفاوت است و ارتباط تنگاتنگ و هدفمندی با دانشگاه دارد و سعی دارد آن را به یک الگوی ملی تبدیل کند.

منبع ایرنا